klnrq6z7at6d1vi7b29iythllr71p5 klnrq6z7at6d1vi7b29iythllr71p5

KIRGISTAN - Świat Nomadów

PROGRAM RAMOWY *)

 

Dzień 1

Wylot z Warszawy lub innego europejskiego miasta do Biszkek.

 

Dzień 2 - Biszkek

Przylot na lotnisko Manas i transfer do hotelu. Po obiedzie spacer

po Biszkek. Spacer po parkach i głównych punktach miasta: Stary Plac,

Muzeum Sztuki, Budynek Opery, główny prospekt, Plac Zwycięstwa. Zobaczymy jak tradycja kirgiskich nomadów, miesza się z poradziecką architekturą. Przyjrzymy się mozaice twarzy: rosyjskich, kirgiskich, uzbeckich. W lokalnych restauracjach będzie możliwość spróbowania po raz pierwszy środkowoazjatyckiej kuchni.

 

Dzień 3 - Bishkek - Kochkor

Z Bishkek pojedziemy do Kochkor (208km), wioski słynącej jako lokalne centrum wytwarzania filcu. Po drodze obejrzymy wieżę Burana, jedyną pozostałość po istniejącym tu niegdyś Balasagun - bajecznym mieście Jedwabnego Szlaku i zarazem stolicy państwa Karachanidów z XI wieku. W pobliżu stoją też rozsiane w trawie tzw. balbale – kamienne nagrobki, posągi wojowników, przypominające monstrualne twarze, z VI-X wieku. Z wieży można też podziwiać niezwykły widok na niedalekie góry. Po południu docieramy do Kochkor, gdzie zwiedzimy mały bazarek, oraz sklep oferujący filcowe wyroby. Sklep jest kooperacyjną inicjatywą kobiet z wiosek pod Kochkor i umożliwia im dotarcie z produktami do nabywców. Nocleg w lokalnym guesthousie.

 

Dzień 4 - Kochkor - jezioro Song Kul

Z Kochkor pojedziemy krętą drogą, która licznymi serpentynami pośród niezapomnianych górskich widoków zaprowadzi nas na przełęcz Kalmak-Ashuu (3440 m. n.p.m.) a stamtąd nad jedno z piękniejszych jezior Kirgistanu – jezioro Song Kul, nad którym wciąż można spotkać rodziny nomadów obozujące w jurtach i doglądające swoich stad na letnim wypasie owiec i jaków. Jezioro jest położone na wysokości powyżej 3 tys. metrów, otoczone jest wysokimi górami. Panuje tu ostry klimat. Przejdziemy się po okolicy podziwiając piękne widoki trawiastych przestrzeni, błękitu jeziora i gór. Ponadto, dla chętnych istnieje także możliwość wynajęcia konia i spróbowania jazdy w kirgiskim stylu na małych, dzielnych konikach nomadów. Nocleg w jurtach.

 

Dzień 5 - Song Kul

Spędzimy cały dzień nad Song kul. Odwiedzimy rodziny nomadów, przyjrzymy się ich życiu w jutrach i pracy przy stadach, Spróbujemy swoich sił uczestnicząc w ich zajęciach. Powędrujemy wraz z pasterzami po rozległych otaczających jezioro wzgórzach. Nocleg w jurtach.

 

Dzień 6 - Kochkor

Powrócimy do znanej nam już wioski Kochkor, odwiedzimy rodzinę, która pokaże nam wyrób tradycyjnych filcowych dywanów. W kirgiskiej tradycji wyrabia się dwa typy dywanów: Ala-kiyiz oraz Shyrdak. Oba typy wyrobów są bogato dekorowane wzorami przypominającymi kształty roślin i zwierząt spotykanych w okolicy. Rodzina pokaże nam różne techniki stosowane przy wyrobie dywanów. Nocleg w guesthousie.

 

Dzień 7 - Kyzyl Tuu

Będziemy przemieszczać się wzdłuż południowego brzegu jeziora aż do wioski Kyzyl-Tuu. Zobaczymy tam na miejscu dokładnie na czym polega konstrukcja jurty, jak wytwarza się jej zdobienia, jakie znaczenie kulturowe przypisuje się poszczególnym elementom. Jedna z rodzin pokaże nam jak zbudować ramy jurty, używając drewna rosnących niedaleko drzew. Następnie dotrzemy do miejsca naszego noclegu położonego 100 metrów od brzegów jeziora w przepięknej okolicy. Nocleg w jurtach. 

 

Dzień 8 - Kyzyl Tuu

Dzień spędzimy w tej samej okolicy. Odwiedzimy pobliskie miasteczko, gdzie spotkamy się z mężczyzną praktykującym starą tradycję nomadów – polowania z orłami. Człowiek ten opowie nam o swojej więzi z orłem budowanej od momentu zdobycia pisklęcia złotego orła, opowie o tresurze ptaka. Po powrocie pomożemy przygotować naszym gospodarzom obiad. Panie zapoznają nas z techniką gotowania w jurcie oraz zdradzą sekrety kirgiskiej kuchni. Po obiedzie odwiedzimy Manjyly-Ata, miejsce uważane przez Kirgizów za święte. Na miejscu znajdują się mazary – święte miejsca w postaci drzew, 7 świętych źródełek, których wody posiadają uzdrawiającą moc. Miejsce to jest miejscem pielgrzymek, gdzie przygotowuje się rytualny posiłek, składa ofiary, a pielgrzymi nierzadko spędzają noc na modlitwie. Nocleg w jurtach. 

Dzień 9 - Temir - Kanat - Bokonbaevo

Przemieścimy się do wioski Temir-Kanat położonej na wysokości 2,250 m. gdzie odbędziemy całodzienny trekking po okolicy. Na wieczór wrócimy do Bokonbaevo. Nocleg w guesthousie.

Dzień 10 - Bokonbaevo - Chon Kemin

Z Bokonbaevo pojedziemy do graniczącej z Kazachstanem doliny Chon-Kemin. Dolina wznosi się na wysokości 1400-2500 m. n.p.m. i słynie z licznych pastwisk, górskich jezior i przepięknych widoków na góry Tien Shan. Dolina to także rezerwat życia biologicznego. Można tam spotkać rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Nocleg w guesthousie.

Dzień 11 - Bishkek

Powrót do Bishkek. Po południu odwiedzimy największy Bazar – tak zwany Bazar Osh. To dobre miejsce na zakup pamiątek, ale także aby zaczerpnąć atmosfery orientalnego targowiska. Nocleg w hotelu. 

 

Dzień 12 - Ata Beit

Pojedziemy do Ata-Beit – kompleksu upamiętniającego ofiary stalinowskich represji w latach 1937-1938. Potem odwiedzimy Tashtar-Ata,  Górę Wybawienia. Jest to także miejsce święte o tradycji szamanistycznej. Przybywający tam,  liczni pielgrzymi proszą o rozmaite łaski. Mając głęboką nadzieję na spełnienie swoich próśb, wierni rzucają kamienie symbolizujące ich prośby, choroby, pragnienia. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie spotykają się tradycje koczownicze, islamskie, oraz neopogańskie. W nawiązaniu do tego miejsca i jego tradycji powstała nawet technika psychoterapeutyczna “Tasztar-ata” stosowana przez psychoterapeutów. Wracamy do Bishkek. Nocleg w hotelu.

Dzień 13 - Bishkek

Rano odwiedzimy warsztaty “elechek” czyli wyrobu tradycyjnych turbanów dla zamężnych kobiet, składających się z wielu warstw zawiniętego materiału. Zobaczymy także inne tradycyjne Kirgiskie ubrania i wysłuchamy historii o ich znaczeniu i symbolice. Wieczorem etniczny koncert z muzyką graną na tradycyjnych instrumentach. Pożegnanie z Kirgistanem, powrót do hotelu.

 

Dzień 14

Transfer na lotnisko i powrót do Polski

 

*) program ma charakter ramowy i w zależności od takich czynników jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec zmianie.

 

KOSZT: 2500 zł + 900 USD

CENA OBEJMUJE:

- opiekę doświadczonego polskiego pilota

- wynajęcie samochodów terenowych 4x4 z kierowcami, ubezpieczeniem i paliwem

- transport na miejscu

- 3 posiłki dziennie

- noclegi wg programu

- ubezpieczenie - KL, NW, bagaż

- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zapewniający bezpieczny powrót (inne biura obciążają tym klientów, my wliczamy w nasze koszty)

 

 

CENA NIE OBEJMUJE

- biletu lotniczego do i z Kirgistanu

- jazdy konnej nad Song Kul – 15 USD/os/dzień

- napiwków lokalnych 25-40USD

 

 

CHARAKTER IMPREZY

Wyjazdowi przede wszystkim patronuje myśl przewodnia naszego biura – podróżujemy do ludzi. Poznajemy lokalne tradycje i zwyczaje, ale nie te zamknięte w muzeach i skansenach lecz te, które wciąż żyją - w domach, w jurtach, na ulicach, w opowieściach. I w ludzkich duszach. Aby zanurzyć się w tym świecie nieraz zejdziemy z utartych szlaków. Nocować będziemy w rodzinnych domach i jurtach, z dala od hotelowych wygód, ale bliżej prawdziwego życia.

Mogą pojawić się braki w możliwości skorzystania z bieżącej wody, niekiedy źródłem prądu będzie tylko generator włączany po zmierzchu – dobrze więc zaopatrzyć się w powerbanki. Temperatury będą raczej upalne, ale w terenie górskim z kolei może pojawić się chłód i nieprzyjemny wiatr. Należy zabezpieczyć się także przed słońcem: filtr z wysokim UV oraz dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne są koniecznością.

Nad jeziorem Song Kul będzie czas i możliwość wypożyczenia konia ok. 15USD za dzień. Koniarzy z pewnością nie trzeba przekonywać jak wspaniale można poczuć się w galopie przez step. Zachęcamy również początkujących do spokojnej przejażdżki po okolicy. Koniki są małe, choć mają silny charakter właściwy wszystkim „wolnym duchom” bez problemu można spróbować na nich swoich sił w jeździectwie.

 

 

AKCJE POMOCOWE

Zbieramy i zabieramy ze sobą zabawki i materiały szkolne dla ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci nad Issyk Kul, prowadzonego przez polskich Jezuitów. Ponadto zachęcamy, aby każdy uczestnik przemyślał dobrze skład swojego bagażu. Może macie ubrania, których nie zechcecie zabrać już ze sobą do domu, a możecie podarować im drugie życie w kirgiskiej jurcie?

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE PRZYDATNE DLA TURYSTY

WIZY I PASZPORTY

Wizy nie obowiązują obywateli Polski przyjeżdżających na okres do 60 dni. Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty powrotu i mieć co najmniej dwie strony wolne.

 

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

Nie ma specjalnych wymogów zdrowotnych. Zalecać można szczepienie przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Woda w kranach jest zdatna do picia tylko po przegotowaniu. Należy pić wodę butelkowaną.

 

 

BEZPIECZEŃSTWO

 

Kirgistan jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Miejscowa ludność jest ciekawa przybyszów, na ogół życzliwa i przyjazna; bywa, że w turystach upatruje jednak dodatkowego źródła dochodów. Przypadki naciągania zdarzają się przy korzystaniu z taksówek i wymiany pieniędzy poza kantorami. Pewne zagrożenie stanowią kradzieże kieszonkowe (głównie na bazarach i dworcach).

W Internecie krążą historie o porwaniach. W Kirgistanie rzeczywiście panuje „tradycja” porywania kobiet na żony, która wymyka się spod kontroli i zdecydowanie mało ma z formuły „kontynuowania starych zwyczajów”, a raczej wiąże się z przemocą i jest dużym problemem społecznym. Kwestia ta dotyczy jednak wyłącznie lokalnych kobiet. Turystki, zwłaszcza podróżujące w grupie nie mają się czego obawiać.

 

 

RELIGIA, OBYCZAJE

W Kirgistanie nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. W kwestii ubioru generalnie istnieje dowolność, jedynie na południu kraju nie wskazane jest zbytnie odsłanianie ciała przez kobiety. Religią powszechną jest wprawdzie islam, ale mówi się, że poza rejonem Andidżanu i Osh – raczej tylko z nazwy.

 

PIENIĄDZE

Walutą Kirgistanu jest som. (10 somów = ok. 50 gr). Nietrudno znaleźć kantory w większych miejscowościach, nie tak łatwo jednak natrafić na działające bankomaty – nawet w Biszkek.

 

JEDZENIE

Generalnie kuchnia jest smaczna i strawna dla żołądka. Najczęściej spotykane potrawy to przykładowo:

szaszłyki z baraniny

pielmienie – pierożki z mięsem

lagman - kluski z mięsem i warzywami w sosie;

plow – ryż z warzywami i kawałkiem mięsa

manty – duże pyzy nadziewane mięsem;

sams – mięso lub żółty ser w cieście.

kumys – napój leciutko alkoholowy z mleka klaczy

Za lokalny przysmak uchodzi też oko barana.

 

 

INNE INFORMACJE:

W transporcie popularne są tzw. marszrutki oraz taksówki. Powszechne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek - jednak i w jednych, i w drugich cenę za przejazd należy ustalić z góry.

 

Sieć telefoniczna wewnątrz kraju jest w miarę dobra, jednak ze względu na górzystość terenu i duże obszary słabo zaludnione są miejsca, gdzie zasięg nie działa

 

Wtyczki elektryczne i napięcie są takie jak w Polsce.

 

Różnica czasu: + 4 godziny w stosunku do czasu warszawskiego

 

Czas i lokalizacja

 

Miejsce: Kirgistan
Termin: 18 maja-02 czerwca 2019 r.

 

O wydarzeniu

Chcesz wiedzieć jak zbudowana jest kirgiska jurta? Czym różni się shydrak od ala-kyizi? Jak smakuje kumys? Zapraszamy na wyprawę śladem tradycji nomadów. Zapraszamy do domów gościnnych mieszkańców, na kirgiskie pastwiska,

pod jurty. Na ulice miast i na bazary – wszędzie tam, gdzie toczy się zwyczajne

życie – tak różne od naszego.

To wyprawa szczególna. Naszym celem będzie poznanie współczesnych Kirgizów – spadkobierców tradycji koczowniczej. Nie tylko będziemy przyglądać się życiu, które zachowało w sobie niezmienne od setek lat zwyczaje związane z koniecznością wędrowania, ale staniemy się przez chwilę współuczestnikami tego życia. Poznamy miejsca szczególne dla mieszkańców, miejsca święte, w których dawne tradycje o szamańskich korzeniach mieszają się z islamem. Odwiedzimy okolicę pięknego jeziora Issyk Kul, zamieszkamy w jurtach, pomożemy w codziennych czynnościach ich mieszkańców. Nauczymy się robić tradycyjne dywany, spróbujemy upiec własny chleb i sprawdzimy, czy łatwo jest wydoić jaka? Poszukamy ludzi, którzy wciąż pielęgnują niezwykłą tradycję polowań z ptakami drapieżnymi. Poznamy też atrakcje środkowego Kirgistanu, odwiedzimy Kotlinę Fergańską, w której mieszają się języki i narodowości a w ludziach wciąż żyją wspomnienia trudnej przeszłości wspólnej dla Kirgizów i Uzbeków. Zobaczymy Osz – miasto stanowiące prawdziwą bramę orientu. Tak bardzo różne od postsowieckiej stolicy.

Będzie także okazja, aby przekonać się, czy - jak pisał Kapuściński – Kirgiz rzeczywiście zszedł już z konia. Choć tradycje nomadów pomału odchodzą, my wciąż będziemy mogli poczuć wiatr we włosach pędząc po trawiastych wzniesieniach nad pięknym jeziorem Song Kul, aby potem zasiąść w ciepłej jurcie przy dzbanku tradycyjnej herbaty.

1/4
1/3
1/4
1/3

Jeśli interesują Cię szczegóły wyprawy, zapraszam na: