klnrq6z7at6d1vi7b29iythllr71p5 klnrq6z7at6d1vi7b29iythllr71p5

MAROKO - świat z baśni tysiąca i jednej nocy

Czas i lokalizacja

 

Miejsce: Maroko
Termin27 kwietnia - 4 maja 2019 r.

              11 - 18 maja 2019 r.

 

O wydarzeniu

 

Odkryj urodę Sahary! Zobacz świat, który już za kilka lat przeminie i rozwieje go pustynny wiatr. Jedź z nami na trzydniowy trekking po pustyni i zobacz, jak wygląda życie jej mieszkańców. Przez te kilka dni poczujesz smak wolności z dala od sieci telefonicznych, Internetu i prądu. Ponieważ nasze bagaże będą spoczywać na grzbietach wielbłądów, dotrzemy do miejsc, do których nie docierają turyści na jeepach. Będziesz mieć okazję poznać pustynię wszystkimi zmysłami. Nocami, pod niebem uginającym się od gwiazd, będziesz przy ognisku słuchać pieśni nomadów w wykonaniu naszych przewodników.
Być może na naszej drodze spotkamy ostatnich nomadów i zobaczysz jak wygląda ich obozowisko. Odwiedzimy też kasbę, czyli warowną wioskę, jedną z ostatnich wciąż zamieszkałych w Maroku.

Zajrzymy również do kasby Ajt Bin Haddu, która przeżywa swoją drugą świetność. Za sprawą swojego niezwykle malowniczego położenia ma ona na swoim koncie kilka „ról” w filmowych hitach. „Zagrała” między innymi w Grze o tron, Gladiatorze i Aleksandrze.

Podczas wyprawy ugoszczą cię nasi przyjaciele - Marokańczycy, którzy nauczą Cię malowania henną, pieczenia pustynnego chleba czy pokażą, jak smakuje prawdziwy kus kus.

Na wyprawe po Pustyni zabierają Was Dorota Chojnowska oraz Selim Saffarini, autorzy bloga Ale Piękny Świat. Jeżeli jeszcze nie znacie to trzeba koniecznie tu kliknąć: https://alepieknyswiat.pl/ Przeczytacie tam jak przemierzyć Iran na bambusowym rowerze, ale także dowiecie się jak wygląda Maroko ich oczami i na jakie cuda możecie się szykować. 

Wyjazd NIE jest jedną z wielu proponowanych na rynku ofert odwiedzenia Maroka. Proponujemy Wam tydzień spędzony na prawdziwej pustyni, przeżyty w sposób, w który jej mieszkańcy spędzają każdy dzień. Będziemy z dala od typowo komercyjnych, turystycznych atrakcji, natomiast poznamy gościnność i otwartość serc zwykłych ludzi. W odwiedzanych miejscach poczujemy sie nie jak turyści i klienci, ale jak z dawna wyczekiwani goście. Wyobraźcie sobie życie na bezwodnej pustyni. Jak kruche i jednocześnie jak cenne było każde ludzkie istnienie, które na przekór wszelkim warunkom manifestowało siłę i barwy życia? Jakim szczęściem było napotkanie na swojej drodze innych ludzi, kiedy spragniona karawana dochodziła do kolejnego obozowiska a na wędrowców czekała zimna woda, gorąca herbata, cień, odpoczynek... Tym własnie jest nasza wyprawa, próbą przeniesienia się w czasie i odnalezienia czegoś pierwotnego dla nas wszytskich choć tak zapomnianego ostatnimi czasy- radości spotkania z drugim człowiekiem.

 

Zapraszamy do świata z baśni tysiąca i jednej nocy!

1/1
1/2
1/2
1/1

PROGRAM RAMOWY *)

Dzień 1: 

Lądujemy w Agadirze. Prosto z lotniska kierujemy się do Ajt Bin Haddu. Jedna z najbardziej osławionych marokańskich kasb prawdopodobnie istniała już w XVI wieku. Ponieważ znajdowała się na przecięciu ówczesnych szlaków handlowych, rosła w siłę, a jej mieszkańcy żyli w dobrobycie. Kres istnieniu miasta położyli Francuzi, budując nową drogę, która omijała łukiem Ajt Bin Haddu. Na szczęście w 1987 roku kasba znalazła się na liście UNESCO. Tym razem turyści docenili i zachwycili się malowniczym położeniem miasta. Stąd już była prosta drogana plan „Gry o tron”. Nocleg w Ajt Bin Haddu.

Dzień 2: 

Podziwiamy wschód słońca nad Ajt Bin Haddu. Jedziemy do Tamegrout - miasteczka, które słynie z ceramiki. Od pokoleń siedem tutejszych rodzin wytwarza tradycyjną ceramikę i wypala w jednym z siedmiu pieców. Każda rodzina ma swój piec. Każda rodzina ma swoje tajemnice wypału, ale wszyscy wykonują swą ceramikę w tradycyjnym, lokalnym stylu. Dla chętnych zorganizujemy warsztaty ceramiczne pod okiem lokalnych artystów. Wieczoremm dojeżdżamy do Mhamid. M’hamid nazywane jest bramą pustyni. Niepowtarzalny charakter nadają mu jego mieszkańcy, których sporą część stanowią osiadli niedawno nomadzi. Zajrzymy do jednego z domów, gdzie gospodarze zorganizują nam warsztaty malowania henną. Nocujemy w Desert Camp pod M'hamid.

Dzień 3: 

Z samego rana wyruszamy na trekking po pustyni. Pierwszego dnia jeepami dojeżdżamy do grobu marabuta za murami potężnego niegdyś miasta, którego nazwy nikt już nie pamięta. Następnie na wieczór zatrzymujemy się w Erg Zahar. Tutejsze wydmy objęte są ścisłą ochroną, nie można tu budować stałych obozów, stąd rzadko tu można spotkać turystów. Obejrzymy zachód słońca. Nasi przewodnicy rozbiją namioty. Rozpalimy ognisko, zapatrzymy się w gwiazdy, a nomadzi będą nam śpiewać pustynne pieśni. Przenocujemy w namiotach.

Dzień 4: 

O poranku dołączą do nas wielbłądy. Ruszymy w miejsca niedostępne dla turystów jadących jeepami. Zobaczysz,jak różnorodna jest pustynia, jak zmieniająsię jej krajobrazy, nawet gdy pokonujesz ją pieszo (bo wielbłądy niosą nasze bagaże). Tego dnia wyciszysz się, nie zadzwoni do Ciebie żaden telegon, nie podłączysz się do prądu. Wieczorem, przy ognisku nauczysz się wypiekać chleb w popiele i wraz z przewodnikami, jeśli będziesz mieć ochotę przygotujesz Tajin. Nocujemy w namiotach.

Dzień 5:

Idziemy karawaną w kierunku Erg Chigaga. W połowie drogi zostawimy wielbłądy, a sami przesiądziemy się do Jeepów. Po dotarciu do Erg Chigaga, wybierzemy się na wspinaczkę po złotych wydmach. Nocleg w glinianych domkach w Desert Campie na terenie Chigagi.

Dzień 6:

Wracamy do M’hamid. Zwiedzimy pobliską kasbę, w której wciąż jeszcze mieszkają ludzie. Przekonasz się, że choć daleko jej do urody Ajt Bin Haddu, to ona zapada głęboko w pamięć za sprawą swojej autentyczności. Czas na odrobinę luksusu. Należy się nam po wędrówce przez pustynię. Zatem noc spędzimy w Agdez, w malowniczym hotelu na skraju oazy. W hotelowym ogrodzie, rozłożeni na leżakach wokół stylowego basenu będziemy oddychać wilgotnym powietrzem i słuchać śpiewu ptaków.

 

Dzień 7:

Przejazd do Agadiru. Resztę dnia spędzimy na słodkim lenistwie na plaży. Chętni mogą odwiedzić pobliską twierdzę albo zjeść obiadokolację na targu rybnym. Nocleg w Agadirze.

Dzień 8:

Powrót do Polski

 

*) Program ma charakter ramowy. Może ulec modyfikacji w zależności od takich czynników jak aktualne rozkłady lotów, czy 
    przejezdność dróg.

 

KOSZT: 3000 zł 

CENA OBEJMUJE:

- Opiekę pilotów – Doroty Chojnowskiej i Selima Saffarini, autorów bloga www.alepieknyswiat.pl

- Noclegi

- Warsztaty kulinarne na Saharze (robienie kus-kusu i pieczenia chleba)

- Warsztaty malowania henną

- Wyżywienie podczas wyprawy na pustynię

- Transport,

- ubezpieczenie - KL, NW, bagaż

- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zapewniający bezpieczny powrót (inne biura obciążają tym klientów, my wliczamy w nasze koszty)

 

CENA NIE OBEJMUJE

- Biletu lotniczego do i z Maroka

- Wyżywienia poza pustybią

- Napiwków 25-40USD

CHARAKTER WYPRAWY:

Kochani, nasz wyjazd NIE jest jedną z wielu proponowanych na rynku ofert odwiedzenia Maroka. Proponujemy Wam tydzień spędzony na prawdziwej pustyni, przeżyty w sposó w, który jej mieszkańcy spędzają każdy dzień. Będziemy z dala od typowo komercyjnych, turystycznych atrakcji, natomiast poznamy gościnność i otwartość serc zwykłych ludzi. W odwiedzanych miejscach poczujemy sie nie jak turyści i klienci, ale jak z dawna wyczekiwani goście. Wyobraźcie sobie życie na bezwodnej pustyni. Jak kruche i jednocześnie jak cenne było każde ludzkie istnienie, które na przekór wszelkim warunkom manifestowało siłę i barwy życia? Jakim szczęściem było napotkanie na swojej drodze innych ludzi, kiedy spragniona karawana dochodziła do kolejnego obozowiska a na wędrowców czekała zimna woda, gorąca herbata, cień, odpoczynek... Tym własnie jest nasza wyprawa, próba przeniesienia się w czasie i odnalezienia czegoś pierwotnego dla nas wszytskich choć tak zapomnianego ostatnimi czasy- radości spotkania z drugim człowiekiem.

Warunki na pustyni nie będą nas rozpieszczać luksusami. Nie codziennie będziemy mieć możliwość korzystania z bierzącej wody, dlatego też choć nasze bagaże i tak będą transportowane przez samochody i wielbłądy - warto zrezygnować z nadmiaru ciuchów i kosmetyków. To co ważne to odzież przewiewna, luźna, dobrze chroniąca i osłąniająca ciało przed słońcem. Dobrej jakości krem z filterem UV oraz ciemne okulary.

Autorami zdjęć są Dorota Chojnowska i Selim Saffarini, autorzy bloga Ale Piękny Świat

ZAPISY NA WYPRAWĘ --------------------------------->