klnrq6z7at6d1vi7b29iythllr71p5 klnrq6z7at6d1vi7b29iythllr71p5

NEPAL - mozaika kultur

Czas i lokalizacja

Termin: 04 - 18 października 2019 r.

Miejsce: Nepal

O wydarzeniu

Nepal - kraj, w którym czas płynie zupełnie inaczej, w którym 80% powierzchni pokrywają góry, w którym prąd wciąż jest dobrem luksusowym, w którym rozkłady jazdy nie istnieją, gdzie religia, zapachy i smaki otaczają nas na każdym kroku. Kraj, który mimo biedy jest jednym z najbardziej bogatych kulturowo, gdzie mimo zgiełku miasta i niedogodności ludzie są uśmiechnięci i uczynni.

Zapraszamy na wyprawę do Nepalu. Wyprawę, podczas której będziecie mogli zakosztować całej różnorodności – krajobrazu, kultury, smaków, tradycji. Od surowych widoków podnóża Himalajów do lasów deszczowych pełnych egzotycznej roślinności i zwierząt.

 

Wyprawę poprowadzi Milena Rykowska – która w Nepalu zakochała się od pierwszego wejrzenia, teraz tą miłością i swoją pasją będzie chciała Was zarazić. Ponadto Milena jest artystką i malarką. Jej twórczość inspirowana jest przez naturę, bajecznie bogatą, kolorową faunę dżungli. Możecie namówić ją na wspólny plener ;-)

 

1/4
1/4
1/4

Ramowy plan wyprawy *)

 

Dzień 1:

Wylot z Warszawy.

 

Dzień 2:

Przylot do Kathmandu. Wizę wykupujemy na lotnisku, następnie transfer do hotelu i zakwaterowanie. Zależnie od pory przylotu czas wolny, spacer po mieście.

 

Dzień 3:

Dzień zaczynamy od zwiedzania jednej z najważniejszych stup w Kathmandu, Swayambutah – tylko 10 minut drogi od hotelu. Nazywana jest również Świątynią Małp ze względu na zamieszkujące tam makaki. Droga na górę prowadzi po 365 schodach. Następnie pieszo przejdziemy do najbardziej turystycznej dzielnicy Kathmandu, Thamel. Można powiedzieć, że jest to serce miasta – niesamowita mozaika kultur, religii, gdzie mieszają się też smaki, zapachy i kolory a pomiędzy świątyniami i stupami sprzedawane są najróżniejsze towary. To mieszanina nowoczesności i dawnych czasów – wystarczy zejść z głównej drogi i wejść w maleńkie boczne podwórko aby przenieść się w czasie do Kathmandu sprzed wieków, poza zgiełkiem miasta. Na głównych ulicach natomiast spotkamy przytłaczające swoją ilością sklepiki z pamiątkami oraz będziemy mogli skosztować lokalnej kuchni. Odwiedzimy też najważniejszy punkt miasta – Durbar Square, kompleks budynków sięgających XVI wieku. Najważniejszym z nich jest Pałac Królewski Nahumana. Mieszają się tu buddyzm oraz hinduizm.  Zobaczymy majestatyczne posągi, strzeliste pagody oraz rezydencję żywej bogini dziewicy – Kumari. Całość kompleksu jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO

 

Dzień 4:

Dzień zaczniemy od wyrobienia przepustki niezbędnej do odbycia górskiej wędrówki, tak zwanego TIMS – Trekkers Information Managment Systems – tutaj niestety każdy musi stawić się osobiście. Następnie przejdziemy do największej Stupy w dolinie Kathmandu, a  być może i na świecie. Bodnath, usytuowana na wschodnim krańcu miasta jest najważniejszym miejscem dla buddyzmu poza Tybetem. Od 1979 widnieje na światowej liście UNESCO. Zwiedzimy również  najświętszą świątynię Siwy. Odwiedzającym, którzy nie są wyznawcami hinduizmu pozwala się patrzeć na świątynię z drugiego brzegu rzeki Bagmati. To tutaj odbywają się także rytualne kremacje ciał. Następnie czas wolny, powrót do hotelu.

 

Dzień 5:

Wstaniemy wcześnie rano aby dostać się na lokalne lotnisko. Wylatujemy na Luklę – na wysokości 2860 m. Zaczniemy od zobaczenia okolicy i zaaklimatyzowania się do wysokości. Będziemy mogli przy okazji skosztować dan przygotowywanych przez szerpów. Po odpoczynku skierujemy się w stronę wioski Namche Bazar. Po drodze mijać będziemy szerpów i ich zwierzęta dźwigające niewiarygodnie olbrzymie nieraz ciężary. Im dalej tym więcej zapierających dech w piersiach widoków będziemy napotykać na naszej drodze. Dzień zakończymy w wiosce Phakding. Znajduje się o ona o 200 metrów niżej od Lukli.

 

Dzień 6:

Zaczynamy wcześnie rano. Przed nami bardziej wymagająca trasa. Będziemy ja pokonywać powoli, często odpoczywając i podziwiając widoki. Po drodze mijać będziemy malownicze górskie wioski oraz szerpów przemieszczających się wraz się swoimi osłami, mułami i jakami. Mijamy wejście do parku narodowego. Od teraz każdy kamień będzie jakby trochę większy, mosty podwieszone będą nieco wyżej a na każdy kolejny będziemy patrzeć z dołu – rozwieszony ponad rwącą, mleczną rzeką, pośród drzew i powiewających na wietrze kolorowych chorągiewek modlitewnych. Pomału otwiera się przed nami panorama Himalajów. Po wielogodzinnym marszu dojdziemy do wioski Namche Bazar. Tutaj dociera wielu Himalaistów, którzy wybierają się w wyższe partie gór. Wioska na kształt podkowy opasuje pobliskie góry. Wieczorem mamy czas dla siebie.

 

Dzień 7:

Dosyć wczesna pobudka. Ruszamy jeszcze wyżej, miniemy najwyżej położone lotnisko na świecie. Przy okazji również jest to jedno z najlepszych miejsc widokowych gdzie podziwiać będziemy mogli najwyższe szczyty. Przy dobrej widoczności ujrzeć będziemy mogli Tobuche, Ama Dablam, Nuptse, Lhotse i oczywiście Everest. Jeżeli będziemy mieć siłę, pójdziemy dalej, do miejscowości, Khumjung by zwiedzić tamtejszy klasztor. Na noc wracamy do Namche Bazar.

 

Dzień 8:

Dziś przejdziemy drogą powrotną do Lukli. Ponieważ zajmie nam to cały dzień musimy wstać bardzo wcześnie. Będzie czas na odpoczynek, ale przede wszystkim na chłoniecie krajobrazów, kolorów i zapachów Himalajów, To będzie nasz ostatni dzień spędzony w górach. Późnym popołudniem meldujemy się w Lukli. 

 

Dzień 9:

Pobudka i wcześnie rano wracamy do Kathmandu. Wrócimy do hotelu na krótki odpoczynek i chwilę relaksu. Następnie wybierzemy się na Thamel by zasmakować w różnorodności nepalskiej kuchni, między innymi pysznego thal bhat, posłuchać charakterystycznej dla tej części świata muzyki, pooglądać pamiątki, napić się zimnego piwa, odpocząć.

 

Dzień 10:

Bardzo wczesna pobudka (ostatni autobus wyjeżdża o godzinie 5 rano ;)) Dziś wybieramy się lokalnym autobusem na południe kraju, w rejon Parku Narodowego Chitwan. Już sama jazda w to będzie okaże się nie lada wyzwaniem i sporą atrakcją. Mimo iż mamy do przejechania jedynie 180 km, zajmie nam to cały dzień. Po drodze będziemy jednak się zatrzymywać, skosztujemy świeżo zerwanych z drzewa bananów, soczystych arbuzów i innych lokalnych specjałów. Późnym popołudniem dotrzemy na miejsce do wioski Sauhara, gdzie w zależności od pory albo udamy się do hotelu albo będziemy mieli czas na zobaczenie okolicy.

 

Dzień 11:

Dziś się nie spieszymy, Sauraha to typowa mała wioska na południu Nepalu, różnie się jednak od innych tym, że oferuje naprawdę wiele atrakcji. Położona jest nad brzegiem rzeki Rapti. Na drugim jej brzegu znajduje się zaś Park Narodowy Chitwan. Późnym rankiem wybierzemy się nad brzeg rzeki by móc… wykąpać się ze słoniami ;) To jest pora kąpieli tych wielkich zwierząt, możemy tu zostać tak długo, dopóki słonie i ich właściciele nie zakończą mycia i nie odejdą. Po południu spotkamy się z naszymi przewodnikami i wybierzemy się na spacer po dżungli. Tylko my, dzika natura, i przewodnicy torujący nam drogę bambusowymi kijami. Mamy szansę spotkać mundżaki, jelenie, lisy bengalskie, nosorożca indyjskiego a nawet przy odrobinie szczęścia tygrysa bengalskiego oraz niedźwiedzia. Dżungla to jednak nie tylko zwierzęta, zobaczymy też wiele wspaniałych gatunków roślin. Będąc tam zachowujemy absolutną ciszę, pamiętając, że jesteśmy tam gośćmi. Otoczą nas za to dźwięki 350 gatunków ptaków! Po powrocie z dżungli odpoczniemy od upału, schowamy się w cień. Poznamy lepiej mieszkańców wioski, spędzimy wieczór w ich towarzystwie.

 

Dzień 12:

Dzień możemy zacząć od przejażdżki po okolicy rowerami, zwiedzimy lokalne muzeum, możemy przygotować wspólny posiłek z mieszkańcami wioski, a także spróbować spływu canoe. Przepłyniemy rzekę Rapti canoe – w rzece będziemy mieli okazję zobaczyć gawiala gangesowego, krokodyla błotnego, a może nawet niezwykle rzadkiego delfina słodkowodnego. Na teren parku wybierzemy się jeepami z napędem 4x4, będziemy blisko nosorożców i dziko żyjących słoni. W zależności od czasu do zwiedzania zostanie nam również rezerwat słoni, gdzie będzie można karmić młode. Wieczór spędzimy przy muzyce, z lokalnymi mieszkańcami wioski. 

 

Dzień 13:

Bardzo wczesny wyjazd do Kathamandu, tutaj również w zależności od stanu dróg powrót oscyluje między 7-11 godzin. Wieczorem powrót do hotelu i czas wolny.

 

Dzień 14:

Transfer na lotnisko w Kathmandu, powrót do Warszawy.

 

*) program ma charakter ramowy i w zależności od czynników takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdnośc dróg, może ulec       
    modyfikacji.

 

KOSZT: 1900 zł + 950 USD

 

CENA OBEJMUJE:

- Opiekę doświadczonego polskiego pilota

- Transport na miejscu

- Noclegi wg programu

- Lot wewnętrzny *)

- Ubezpieczenie - KL, NW, bagaż

- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zapewniający bezpieczny powrót

 

*) Loty do Lukli uzależnione są od warunków pogodowych, jeżeli z niezależnych od nas przyczyn lot nie będzie mógł się odbyć
    zaproponujemy alternatywne rozwiązanie w programie.

 

CENA NIE OBEJMUJE

- Biletu lotniczego do i z Kathmandu (ok 2800 – 3000zł)

- Wizy Nepalskiej – każdy wyrabia ją samodzielnie na lotnisku w Kathmandu – 25$ - obowiązkowo należy mieć ze sobą 6 zdięć 

   paszportowych

- Napiwków 25-40USD

- Jedzenia na miejscu – jedzenie jest bardzo tanie i bardzo różnorodne. Ponieważ często będziemy się żywić po drodze, kosztując
   lokalnych specjałów najlepiej będzie jeżeli każdy sam zadecyduje co i kiedy ma ochotę zjeść.

 

CHARAKTER IMPREZY

Wyjazdowi przede wszystkim patronuje myśl przewodnia naszego biura – podróżujemy do ludzi. Poznajemy lokalne tradycje i zwyczaje, ale nie te zamknięte w muzeach i skansenach lecz te, które wciąż żyją: w domach, na ulicach, w opowieściach. I w ludzkich duszach. Aby zanurzyć się w tym świecie nieraz zejdziemy z utartych szlaków. Wyprawa będzie miała luźną konwencję, nie będziemy związani żadnym ścisłym planem – to dlatego, ze mogą pojawić się nieprzewidziane okoliczności, np. problemy na drogach, czy też pogoda. To także Wy decydujecie o naszej wyprawie. Wszyscy jesteśmy odkrywcami, może po drodze pojawi się coś ciekawego, co zdecyduje o modyfikacji naszych planów. Naszym priorytetem jest ponadto dostosowanie się do samopoczucia wszystkich uczestników, gdyż znajdziemy się w terenie wysokogórskim i w zmieniających się warunkach klimatycznych.

Mogą pojawić się braki w możliwości skorzystania z bieżącej wody. Podobne problemy są również z prądem, niekiedy jego źródłem będzie tylko generator włączany po zmierzchu – dobrze więc zaopatrzyć się w powerbanki – mogą zdarzyć się momenty kiedy nie naładujemy telefonów/aparatów. Jedziemy też w miejsca, gdzie panuje bieda – rozumiana jako podstawowe braki w wyżywieniu, ubraniu, dostępie do leków itd. Ludzie Ci mimo wszystko oddadzą nam wszystko co mają do swojej dyspozycji – warto o tym pamiętać i starać się nie marnować jedzenia. Pozostawione resztki z pewnością staną się „pełnowartościowym” posiłkiem naszych gospodarzy.

Temperatury będą raczej upalne, ale w terenie górskim z kolei może pojawić się chłód i nieprzyjemny wiatr. Należy zabezpieczyć się także przed słońcem: filtr z wysokim UV oraz dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne są koniecznością.

Ze względu na możliwość wystąpienia objawów choroby wysokościowej zalecamy przed wyjazdem konsultację z lekarzem i wykupienie odpowiedniego leku na chorobę wysokościową (np. diuramid). Każdy organizm aklimatyzuje się inaczej. Drobne objawy można zniwelować aspiryną, ważne jest picie dużej ilości wody (zalecane nawet ok. 6 litrów) – pomaga to w wyrównaniu ciśnienia. Alkohol odwadniając organizm wzmacnia nieprzyjemne efekty choroby – dlatego powstrzymamy się od jego spożywania w pierwszych dniach wyprawy w terenie górskim. Wszystkie objawy powinny ustąpić po 2-3 dobach. W niższym terenie niezbędny stanie się dobry preparat przeciwko komarom, np. MUGGA.

 

To co dobrze mieć ze sobą:

 

– maseczka antysmogowa (nieobowiązkowa)

– tabletki na oczyszczanie wody (obowiązkowe)

– apteczka (nieobowiązkowe, pilot będzie miał ją ze sobą)

– tabletki na chorobę wysokościową (zalecane)

– wygodny plecak do 50L (na Luklę możemy zabrać bagaż max do 10 kg, jest to bardzo pilnowane, na wyjazd do Chitwan również się 
   przyda)

– pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak (zalecane)

– kurtka przeciwdeszczowa bądź ponczo (zalecane)

– powerbank o dość sporej pojemności (zalecane, ze względu na częste braki prądu)

– czapka z daszkiem bądź kapelusz, buff (zalecane)

– wygodne buty z twardą podeszwą ( zalecane)

– wygodne buty, lekkie, oddychające (zalecane)

– MUGGA (obowiązkowa)

– krem przeciwsłoneczny – mocniejszy (zalecane)

– chusteczki higieniczne, ręczniki nawilżane do mycia ciała, żel antybakteryjny do mycia rąk (wręcz obowiązkowe)

– ręcznik z microfibry (łatwo go złożyć i szybko schnie – zalecane).

– prześcieradło turystyczne i lekki śpiwór (zalecane)

– saszetka bądź nerka na dokumenty i pieniądze + nieprzemakalny pokrowiec (zalecane)

 

AKCJA POMOCOWA

Zbieramy i zabieramy ze sobą zabawki i materiały szkolne dla szkoły odbudowywanej po trzęsieniu ziemi w 2015 roku. Udział w zbiórce i transporcie nie jest obowiązkowy ale gorąco zachęcamy do pozbycia się 2-3 kg zbędnego bagażu na rzecz rzeczy dla dzieciaków.

Jeśli interesują Cię szczegóły wyprawy, zapraszam na: