klnrq6z7at6d1vi7b29iythllr71p5 klnrq6z7at6d1vi7b29iythllr71p5

SYBERIA Nieodkryta - Tuwa i Chakasja

Czas i lokalizacja

Termin:   27.07 - 10.08.2019 r. 

Miejsce:   Syberia, Rosja

O wydarzeniu

Syberia, wciąż jeszcze nieodkryta, wciąż niezbadana. Pełna tajemnic. Pełna ciekawych i charyzmatycznych postaci. Szamani, pieśniarze, muzycy, rzeźbiarze, ludzie którzy swoje siły twórcze czerpią z więzi z naturą. Nasza wyprawa, to:

 • Scytyjskie kurhany

 • Spotkania z niezwykłymi ludźmi, twórcami, ludźmi tajgi - będą oni naszymi przewodnikami po świecie Syberii. Zobaczymy ich ojczyznę ich oczami

 • Tuwimski i chakaski śpiew gardłowy

 • Wyprawa pontonami w górę Jeniseju

 • Prawdziwa "ruska bania" - kto zna ten wie, kto nie zna, musi poznać! Prawdziwy rytuał pozwalający zregenerować ciało i duszę!

 • Baj tajga i Góra Szamanów - Kayrachan - odwiedzana nie tylko przez szamanów ale też przez wyznawców buddyzmu, miejsce pielgrzymki Dalaj Lamy

 • Buddyjskie klasztory Syberii

 • Hodowcy reniferów

 • Góry - pełne tajemniczych dolin, wypełnionych pradawnymi petroglifami

 • Wyprawa po agalmatoit - materiał dla miejscowego rzeźbiarza światowej klasy. Pomożemy zabrać mu trochę materiału - w zamian - poznamy fantastycznego człowieka ;)

 • Przyroda południowej Syberii - miejsce w którym kraina Wielkiego Stepu styka się z Syberyjską tajgą

1/6
1/4
1/6

Wyprawę poprowadzi nasz specjalista od Syberii - Paweł Włazewicz - podróżuje po niej zazwyczaj swoim ukochanym Defenderem, ale dla Was zamieni go na samolot i jakże sympatycznego "ruskiego" UAZa.

 

ZAPRASZAMY

 

Jeśli interesują Cię szczegóły wyprawy, zapraszam na:

Ramowy program *)

 

Dzień 1 Przelot

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do Moskwy. W Moskwie dla chętnych przejazd do centrum miasta i zwiedzanie. Powrót na lotnisko i wylot do Abakanu

 

Dzień 2 Abakan

Przylot do stolicy Chakasji – Abakanu. Zakwaterowanie w hostelu. Odpoczynek, zwiedzanie miasta, w tym muzeum ze zbiorami z wykopalisk archeologicznych i spotkanie z chakaskim artystą-muzykiem, wytwórcą instrumentów ludowych, w tym bębnów szamańskich. Koncert w jego wykonaniu. Posłuchamy też chakaskiego śpiewu gardłowego. Wspólna kolacja. Nocleg w Abakanie. 

Dzień 3 Dolina Carów

Wyjazd samochodami (UAZ 452) do Chakaskiej Doliny Carów. Obejrzymy scytyjskie kurhany i zwiedzimy lokalne muzeum. Odwiedzimy też miejsce zwane Wrotami Wojny, gdzie grzebano najznamienitszych wojowników dawnych czasów. W drodze powrotnej odwiedzimy jeszcze miejsca mocy, w których spotykają się szamani i odprawiają swoje obrzędy. Powrót na nocleg do Abakanu.

 

Dzień 4 Askiz, Abaza, Ak-Dovurak

Wyjazd do Tuwy przez Askiz, Abazę i przełęcz sajańską do Ak-Dovurak. Po drodze obejrzymy elektrownię wodną na rzece Jenisej, sajano-szuszeńską, jedną z największych na świecie i największą w Rosji. Odwiedzimy kolejne miejsce mocy z prastarym kamiennym posągiem i kolejną krainę kurhanów. Kamienne bloki - pozostałości kurhanów, położone wzdłuż drogi, będą nam zresztą towarzyszyły przez znaczną część podróży. Wieczorem dotrzemy do Tele pod Ak-Dovurak, osady w której żyje jeden z najsławniejszych w Rosji twórców ludowych – rzeźbiarz pracujący w agalmatolicie. Wspólna kolacja i nocleg w domu mistrza lub w hostelu.

 

Dzień 5 Bay-Tajga

Wyjazd w góry Bay Tajgi - krainy na południu Tuwy przy granicy z Mongolią. Dotrzemy do miejsc, gdzie wydobywa się agalmatolit. Wjedziemy i wejdziemy na najwyższą górę tego rejonu o nazwie takiej jak cała ta kraina - Bay Tajgę. Znajdziemy się też w zapomnianych dolinach ze zwietrzałymi kurhanami, gdzie na okolicznych skałach widnieją fascynujące pradawne rysunki. Poznamy artystów ludowych mieszkających w tych okolicach oraz zwykłych mieszkańców tej krainy. Można będzie kupić u nich ich lokalne wyroby. Nocleg w hostelu lub pod namiotami.

Dzień 6 Kara-Chol

Podróżujemy w góry do jeziora, gdzie spędzimy noc. Będziemy po drodze oglądać kamienne posągi i kolejne, tym razem tuwińskie kurhany. Napijemy się wody z magicznych źródeł. Nocleg nad jeziorem pod namiotami.

 

Dzień 7  Droga do Kyzył

Jedziemy do miasta Kyzył – stolicy Tuwy. Po drodze zobaczymy świętą górę Kayrachan, na którą przybywają szamani z całej Syberii. Był tu również Dalajlama XIV. Odwiedzimy liczne miejsca mocy i miejsca, w których dokonuje się przeróżnych obrzędów, jak choćby ponownych narodzin. W godzinach popołudniowych/wieczornych docieramy do naszego miejsca postoju nad słone jezioro Dus-Hol, niedaleko miasta Kyzył. Kolacja w tutejszej restauracji i nocleg w namiotach.

Dzień 8 Kyzył

Przyjazd do Kyzył. Zwiedzanie miasta. Muzeum narodowe ze „Złotą Komnatą” zawierającą najciekawsze złote przedmioty wydobyte z kurhanów. Odwiedzimy też tuwiński dom kultury z ciekawymi zbiorami wyrobów z agalmatolitu i rzeźby drewnianej. Obiad zjemy tuż obok, w restauracji serwującej doskonałe dania kuchni tuwińskiej. Po obiedzie spacer nad Jenisejem. Odwiedzimy świątynię buddyjską i dotrzemy do obelisku zaznaczającego geograficzny środek kontynentu azjatyckiego. Jeżeli będzie to możliwe odwiedzimy również Teatr Narodowy. Spotkamy się też z mieszkańcami tego miasta, na jednym z jego osiedli. Wieczorem powrót na nocleg w prywatnym domu lub w hotelu w Kyzył lub w bazie turystycznej 40 km za miastem.w prawdziwych jurtach. Przed kolacją czaka na nas prawdziwa bania. 

 

Dzień 9 Jezioro Czagytaj

 Wyjazd nad jezioro Czagytaj. Dotrzemy taż nad wodospad Czyngis Chana. Nad jeziorem możemy zjeść suszoną i wędzoną rybę, którą oferują okoliczni rybacy. Powrót na nocleg do Kyzył lub nocleg nad jeziorem w namiotach. jeśli dopisz nam szczęście to spotkamy się z szamanką. Dla chętnych, opcjonalnie, indywidualne obrzędy uzdrawiające lub oczyszczające.

 

Dzień 10 Mały Jenisej

Wyprawa nad Mały Jenisej do osady Starowierców. Dla odważnych pływanie łodziami Starowierców po dzikim Jeniseju. To niezapomniane przeżycie podnosi znacząco poziom adrenaliny. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w łowieniu ryb. Nocleg w namiotach nad Jenisejem.

Dzień 11 -12  Todża

Przejazd do Todży – krainy jezior, strumieni i lasów w północnej Tuwie. Może uda nam się tu zobaczyć hodowle reniferów i wielbłądów. Obcujemy z przyrodą pod okiem naszych przewodników i myśliwych. Dwa noclegi pod namiotami nad jeziorem.

 

Dzień 13 Kyzył

Powrót do Kyzył. Na targu kupujemy barana, którego zawieziemy do Abakanu. Będziemy go piekli u Siergieja. Wyjazd do Abakanu. Po drodze zwiedzamy słynną Tuwińską Dolinę Carów i miejscowości Arżan I i Arżan II, gdzie były największe znane scytyjskie kurhany i skąd pochodzą znane na cały świat wykopaliska. Może uda nam się też obejrzeć obóz archeologiczny, który co roku tutaj się rozkłada. Odwiedzimy też Park Narodowy Ergaki na granicy Tuwy i Krasnojarskiego Kraju w zachodnich Sajanach. To kraina przepięknych jezior górskich. Przewidziany jest krótki treking po okolicy. Spędzimy tam noc w domkach lub namiotach.

 

Dzień 14 Abakan

Przyjazd do Abakanu w godzinach popołudniowych. Odwiedzimy Centrum Kultury Polskiej w Abakanie. Wieczorem pieczemy barana u Siergieja. Nocleg w hotelu, hostelu lub wynajętych aprtamentach w Abakanie.

 

Dzień 15 Abakan

Zwiedzamy miasto i kupujemy pamiątki. Przygotowanie do powrotu do kraju. Ostatni nocleg w Abakanie w warunkach jak w dniu poprzednim.

 

Dzień 16 Przelot

Wylot z Abakanu do Moskwy. Dla chętnych spacer po mieście. Dalszy przelot do Warszawy..

 

* program ma charakter orientacyjny i zgodnie z założeniami, z uwagi na aktualne uwarunkowania (np. przejezdność dróg), w trakcie         
   realizacji może ulec modyfikacji.

 

koszt: 7200 zł 

Cena zawiera:

- Całą wewnętrzną logistykę wyprawy: noclegi i transport

- Opiekę pilota

- Towarzystwo lokalnego znawcy Tajgi

- Ubezpieczenie KL, NW, bagaż

- Składka na Fundusz Turystyczny

- Bilety wstępu

- Bilet Warszawa- Abakan

 

Cena nie zawiera:

- Wizy turystycznej do Rosji

- Przelotu do i z Abakanu

- Kosztów jedzenia (nie jest to duży koszt, będziemy kupować po drodze, często będzie to kuchnia polowa)

- Zajęć fakultatywnych*

* zajęcia fakultatywne:

- indywidualne obrzędy szamańskie 50-100 $ za obrzęd

- spotkanie z zespołami muzycznymi i koncert muzyki tuwińskiej i chakaskiej ok. 50 $

- warsztaty rzeźbienia w agalmatolicie 50 $

Szczegóły dotyczące wyprawy:

 • do udziału w wyprawie niezbędny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy

 • w celu wyrobienia wizy rosyjskiej należy dostarczyć do biura, 30 dni przed terminem wyjazdu:
  paszport z 2 wolnymi stronami, 1 aktualne zdjęcie paszportowe oraz wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy (biuro udziela pomocy przy wypełnianiu wniosku)  

 • grupa od 6 do 11 osób?

 • dodatkowe koszty - wyżywienie, bilety wstępu, napiwki - wynoszą około 250 $, zajęcia fakultatywne ok. 100-200$

 • noclegi w hostelach w pokojach 2-4 osobowych bez łazienek (mogą zdarzyć się sale wieloosobowe), w prywatnych domach oraz 6-8 noclegów pod namiotami (standardy noclegów mogą różnić się w zależności od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej)

 • transport: wynajęte dla grupy samochody (UAZ 452), autobusy, taksówki (poza fakultatywnymi)   

 • wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej 

 • szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane: odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, żółtaczka A i B, błonica/tężec,

Cel charytatywny: to już stało się zwyczajem, że udzielamy wsparcia dzieciom przebywającym w domach dziecka i tym spotykanym po prostu po drodze. 
Wieziemy dla nich odzież, sprzęt sportowy, pomoce szkolne i rożnego rodzaju podarunki, które ucieszą każde dziecko, na każdej szerokości geograficznej: maskotki,zabawki i słodycze.