klnrq6z7at6d1vi7b29iythllr71p5 klnrq6z7at6d1vi7b29iythllr71p5

UZBEKISTAN - tajemnice Jedwabnego Szlaku

Czas i lokalizacja

Termin: 06 - 20 kwietnia 2019

 r.

Miejsce: Uzbekistan

O wydarzeniu

Uzbekistan to miejsce przenikania się kultur, skupionych wokół słynnych szlaków handlowych, gdzie pod wpływem sufizmu rozwijała się myśl filozoficzna i mistyczna.

 

Podczas wyprawy, oprócz olśniewających zabytków i reliktów z czasów władcy Timura, zobaczymy też tradycyjne wioski i obrzeża miast, ulokowane z dala od turystycznych atrakcji.

 

Poznamy zwyczaje Azji Centralnej, które wciąż żyją, mimo upływu wieków.

Trafimy do domostw rdzennych mieszkańców, którzy podejmą nas z niespotykaną gdzie indziej gościnnością.

Usłyszymy barwne opowieści i mityczne legendy.

Skosztujemy życia toczącego się w czajchanach i na bazarach. Poczujemy powiew Ducha Pustyni, zbliżając się do wysychającego Morza Aralskiego.

Skansen pozostałych na jego obrzeżach statków, poruszy emocje podróżników i fotografów.

 

1/4
1/4
1/4

Ramowy program *)

 

Dzień 1 – Taszkent

Przylatujemy do stolicy Uzbekistanu i zależnie od pory przybycia mamy resztę dnia dla siebie. Taszkent to miasto kontrastu, gdzie tradycyjna architektura medres i meczetów przeplata się z postsowieckim charakterem zabudowy. Sercem życia miasta pozostaje niezwykły bazar ulokowany w jego centralnej części.

 

Dzień 2 - Taszkent – Mojnak – Nukus

Przejazd na lotnisko w Taszkencie i poranny lot do stolicy autonomicznego regionu: Nukus w Karakałpacji. Ten region to miejsce jednej z największych katastrof ekologicznych naszych czasów – wysychania morza Aralskiego. Obecnie zmiany klimatu: susza i burze piaskowe wywołane tym procesem w bardzo widoczny sposób odbijają się na życiu mieszkańców bogatych niegdyś osad słynących z rybołówstwa. Jedziemy do jednej z nich – Moynaku, gdzie oglądać można cmentarzysko statków leżących na dnie dawnego morza – dziś pustyni Aralskiej. Po drodze zobaczymy pozostający nieco na uboczu i w zapomnieniu Mizdakhan – kompleks mauzoleów i karawanserajów.

 

Dzień 3 – Nukus – Khiva

Po śniadaniu w Nukus odwiedzimy słynne muzeum Igora Sawickiego. Jedyna w swoim rodzaju kolekcja gromadzi sztukę malarzy wyklętych w czasach sowieckiego reżimu. Po wizycie w muzeum ruszamy przez pustynię do Khiwy. Po drodze zobaczymy ruiny Chilpik – prastarą zoroastriańską wieżę milczenia, w której miały miejsce pochówki powietrzne wyznawców zoroastryzmu. Wieżę datuje się na 2-4 wiek p.n.e. Zobaczymy też pozostałości twierdz Toprak Kala i Ayaz Kala.

 

Dzień 4 – Khiva

Khiwa - miasto będące wcieleniem wszystkich naszych wyobrażeń o oriencie – niegdyś bardzo ważny punkt na trasie karawan obierających za swój cel Iran. Poświęcimy większość czasu na zwiedzenie zabytków Khiwy. Cytadela Kuhna-Ark, minaret Kalta Minor, meczety i medresy. Poza zabytkową twierdzą, wpisaną w całości na listę UNESCO, zobaczymy także inne zabytki otaczające miasto, zwiedzimy też rzadziej odwiedzane przez turystów rejony, ulice i bazary.

 

Dzień 5 – Khiva - Buchara

To długi przejazd przez pustynię Kyzył Kum (czerwone piaski) do Buchary. W Bucharze jesteśmy popołudniem, zagubimy się w labiryncie krętych uliczek starej Buchary w której życie zdaje sie toczyć jak przed wiekami. Będziemy zaglądać do zaułków, lokalnych czajchan i sklepików z rzemiosłem i rękodziełem. Można tu zapoznać sie (i zakupić) z lokalnymi instruentami muzcznymi, posłuchać ich brzmienia, czy też zagłębić w tajniki wyrobu jedwabnych szali czy dywanów...

 

Dzień 6 – Buchara

Cały dzień poświecimy na zwiedzanie Buchary. Buchara to miasto przesycone duchem przeszłości. Na każdym kroku miesza się ona z nowoczesnością, której przejawem jest coraz prężniej rozwijająca się turystyka. W tle tych zjawisk pozostaje nieodłączne piętno czasów radzieckich. Odwiedzimy Laybi Hauz, meczet Maghoki-Attar, medresy Nadir Divanbegi, oraz Abdul Aziz Khan i Ulugbek, Królewską fortecę Ark, oraz mauzolea Ismaila Samaniego oraz Chashma Ayub.

 

Dzień 7 – Buchara

Zobaczymy okolice Buchary, letni pałac - Sitorai Mohi Hosa, ‘Miasto umarłych’ – czyli nekropolię Chor - Bakr, mauzoleum Bakhautdina Naqshbandi – założyciela najbardziej wpływowego zakonu sufickiego w Azji Centralnej. Mauzoleum jest także jednym z ważniejszych miejsc lokalnych pielgrzymek.

 

Dzień 8 – Buchara – Sentob, góry Nurata

Po śniadaniu opuszczamy Bucharę i kierujemy się w góry Nurata. Zatrzymamy się po drodze w mieście Nurata aby zobaczyć ruiny twierdzy Aleksandra Macedońskiego, meczet Juma oraz pobliskie święte źródełko. Do wioski Sentob dotrzemy wczesnym popołudniem. Zwiedzimy ją oraz poznamy życie jej mieszkańców, w większości Tadżyków. Nocować będziemy w lokalnym rodzinnym domu.

 

Dzień 9 – Sentob

Po śniadaniu wyruszymy na trekking do doliny Kadvan (15km/7,5h w obie strony), gdzie znajdują się ruiny antycznej twierdzy, oraz fragment średniowiecznych arabskich inskrypcji. Dalsza droga wiedzie wzdłuż krystalicznych wód strumienia aż do niewielkiego wodospadu z utworzonym naturalnie “basenem”.

 

Dzień 10 – Sentob – Asraf

Żegnamy gościnne Sentob i przemieszczamy się do kolejnej wioski w górach: Asraf. Wyruszamy w około 6-godzinną trasę podziwiać rezerwat gór Nurata. Następnie wracamy do wioski. Będziemy mieć okazję przyjrzeć się życiu jej mieszkańców, pomóc w codziennych czynnościach, porozmawiać. Wieczorem wspólnie przygotujemy jedną z najważniejszych potraw w Azji Centralnej – Płow z dodatkiem hodowanych przy domach warzyw oraz górskich ziół.

 

Dzień 11 - Asraf – Samarkanda

Przejazd z gór Nurata do Samarkandy. Zobaczymy najważniejsze zabytki Samarkandy – mauzoleum Gur Amir – miejsce spoczynku słynnego Tamerlana, kompleks architektoniczny Registan, meczet Bibi Khanum, jeżeli czas na to pozwoli odwiedzimy też wytwórnie dywanów. U lokalnych sprzedawców dowiemy się czym są Suzani, jak były wytwarzane i co oznaczają ich wzory. Zobaczymy różnicę między starymi Suzani z symboliką jeszcze zoroastryjską – a tymi nowymi przestawiającymi bardziej współczesne symbole powodzenia: granat i bawełnę.

 

Dzień 12 – Samarkanda

Odwiedzimy słynny bazar Siyob, nekropolię Sha-i-Zinda, muzeum Afrosiab oraz obserwatorium astronomiczne Ulugbek. Wieczorem pojedziemy odwiedzić rodzinę, która zajmuję się tradycyjnym wyrobem papieru jedwabnego.

 

Dzień 13 – Samarkanda – Shakhrisabz – Taszkent

Przed wyjazdem do Taszkentu zrobimy całodzienną wyprawę do położonego niedaleko Samarkandy Shakhirsabz. To bardzo ważne dla historii Uzbekistanu miejsce związane z narodzinami Tamerlana. Powrócimy do Samarkandy aby pod wieczór wsiąść do dumy Uzbeckiej Kolei: szybkiego pociągu, który w dwie godziny zawiezie nas do Taszkentu.

 

Dzień 14 – Taszkent

Taszkent i lot powrotny.

 

CENA: 1900 zł + 990USD

CENA OBEJMUJE:

Bilety wstępu do wymienionych w planie obiektów

3 posiłki dziennie

Noclegi i transport

Bilety na lot wewnętrzny oraz przejazd szybkim pociągiem

 

CENA NIE OBEJMUJE

Biletu lotniczego do i z Uzbekistanu

Wizy (pomagamy w wyrobieniu) koszt około 270 zł

Opłat za fotografowanie – kilka USD w niektórych miejscach

Napiwków 25-40USD

 

CHARAKTER IMPREZY

Wyprawa ma charakter poznawczo-kulturowy, etniczny i aktywny. Program realizujemy w małych grupach, co zdecydowanie korzystniej wpływa na jakość zwiedzania i jest doceniane przez uczestników. Podczas dwóch tygodni pobytu, odwiedzimy najważniejsze miasta historycznego Jedwabnego Szlaku, dawne oazy na pustyni i bezcenne obiekty wpisane na listę UNESCO. Istotnym elementem wyprawy będą też bezpośrednie kontakty z rdzennymi mieszkańcami. Będziemy gościć w ich domach, poznawać ich kulturę podczas rozmów i biesiad. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników przyrody. Niewymagający specjalnej kondycji trekking w Górach Nurata dostarczy wielu wrażeń i okazji do zdjęć. Ponadto, opcjonalnie będzie też możliwość zorganizowania wyjazdu dla chętnych do brzegu morza Aralskiego samochodem z napędem 4x4, przez opuszczony łagier Urga. Nocleg nad brzegami morza, w namiotach, kąpiel, przejazd następnego dnia przez Moynak i Mizdakhan do Nukusu. Przy min. 3 osobach dopłata wynosi 310USD/os.

 

AKCJE POMOCOWE

Podczas naszych wyjazdów staramy się także pomagać lokalnym społecznościom. Wyjazd może być połączony ze zbiórką i transportem materiałów edukacyjnych oraz książek dla szkoły w Moynaku. Mieszkańcy tej miejscowości zwykle postrzegają turystów jako fotografujących biedę i upadek dawnego portu rybackiego, opuszczonego przez morze. Stereoptyp ten możemy zmienić, pokazując, że nie musi być to jedyny cel przyjazdu.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE PRZYDATNE DLA TURYSTY

WIZY I PASZPORTY

Obywatele Polski objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Wydziale Konsularnym Ambasady Uzbekistanu w Warszawie lub skorzystać z naszej pomocy w jej załatwieniu.

Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu i posiadać co najmniej 2 puste strony.

 

PRZEPISY CELNE

Na granicy (lub lotnisku) obowiązkowo wypełnia się dwie deklaracje celne wwozowe. Należy w nich wykazać wwożoną gotówkę oraz przedmioty wartościowe (np. laptopy, aparaty) a także przywożone lekarstwa. Opieczętowaną przez służby celne deklarację, należy bezwzględnie zachować i okazać przy opuszczaniu kraju.

Leki i medykamenty, które musimy posiadać ze sobą podczas pobytu, powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach. Należy posiadać recepty na przyjmowanie przewożonych lekarstw. Przewożenie dużej ilości lekarstw jest traktowane podobnie jak przemyt narkotyków. Około 10 fiolek i/lub 30 tabletek na osobę jest tolerowane.

 

PRZEPISY PRAWNE

Obowiązuje zakaz fotografowania mostów, obiektów przemysłowych i wojskowych oraz dworców kolejowych i lotnisk. Bardzo surowo karane są przestępstwa związane z posiadaniem narkotyków.

 

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

Zaleca się zaszczepienie się od żółtaczki pokarmowej typu A i żółtaczki wszczepiennej typu B oraz tężca. Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu. Należy pić wodę butelkowaną.

Jako organizatorzy zapewniamy ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

 

BEZPIECZEŃSTWO

Uzbekistan jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Pewne zagrożenie stanowią kradzieże kieszonkowe (głównie na bazarach i dworcach).

Zdarzają się kontrole milicji. W przypadku polecenia okazania dokumentów ze strony lokalnego funkcjonariusza należy wylegitymować się bez wdawania w dyskusję. Milicjanci są z reguły uprzejmi, ale oczekują szacunku i powagi, inaczej potrafią być zasadniczymi służbistami.

 

RELIGIA, OBYCZAJE

Uzbekistan konstytucyjnie jest państwem świeckim, ale kultura islamu jest obecna w społeczeństwie. Zwiedzając obiekty sakralne należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. Poza dużymi miastami kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana.

 

PIENIĄDZE

Walutą uzbecką jest sum (100 sumów = ok. 20 gr). Najwyższy nominał to 1000 sumów, czyli 2 zł. Wymiana poza bankami i kantorami nie jest legalna. Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych.

 

JEDZENIE

Najczęściej spotykane potrawy to przykładowo:

lagman - kluski z mięsem i warzywami w sosie;

pilaw - ryż z tłuszczem i kawałkami warzyw (głównie papryką) i mięsem (zazwyczaj baraniną);

szaszłyk (w Samarkandzie można dostać azjatycki rarytas - szaszłyk z byczych jąder);

manta – nadziewane mięsem ciasto pierogowe;

sams – mięso lub żółty ser w cieście.

 

INNE INFORMACJE:

W transporcie popularne są tzw. marszrutki oraz taksówki (stosunkowo tanie - ok. 0,3 USD za kilometr). Powszechne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek - jednak i w jednych, i w drugich cenę za przejazd należy ustalić z góry.

Sieć telefoniczna wewnątrz kraju jest w miarę dobra. W miastach można znaleźć kawiarenki internetowe, które podlegają jednak monitorowaniu.

Wtyczki elektryczne i napięcie jest takie jak w Polsce.

Różnica czasu: + 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu warszawskiego

Jeśli interesują Cię szczegóły wyprawy, zapraszam na: