klnrq6z7at6d1vi7b29iythllr71p5 klnrq6z7at6d1vi7b29iythllr71p5

KIRGISTAN 

– World Nomad Game 2018

Czas i lokalizacja

Termin: 27 sierpnia - 07 września 2018 r.

Miejsce: Kirgistan

O wydarzeniu

Jedziemy na World Nomad Games 2018! 

 

Już wkrótce step w górskich dolinach, na północy jeziora Issyk kul, wypełni tętent końskich kopyt w tradycyjnych, niesamowitych rozgrywkach Tok Boru – fantastycznej gry, podobnej do perskiego buskashi, gdzie jeźdźcy ze stepów i ich najlepsze konie walczyć będą o przedmiot niecodzienny – martwego, bezgłowego kozła.

 

Mistrzowie tradycji polowania z orłami zaprezentują umiejętności swoich podopiecznych. Dusza nomadów nieodłącznie związana jest ze światem przyrody. Tak, jak jedna myśl jeźdźca kieruje jego koniem, tak samo jeden okrzyk, niezauważalny gest nakazuje posłuszeństwo olbrzymim orłom.

 

Wszystkie tradycje Wielkiego Stepu spotkają się ze sobą w tym unikalnym wydarzeniu. Unikalnym także dlatego, że międzynarodowym. Spotkamy tam nie tylko Kirgizów czy Kazachów, ale także mieszkańców Syberii, czy też Mongolii. W poszczególnych konkurencjach brać mogą udział nawet tak egzotyczne reprezentacje jak USA czy Polski 😊

 

Step zapełnią jurty, przestrzeń wypełni się głosami tradycyjnych instrumentów oraz nieco już zapomnianych pieśni. Wieczorem zapłoną ogniska – na nich przyrządzony zostanie płow i szaszłyki… Tradycje z przeszłości połączą się w nowej formie, tworząc niecodzienne widowisko.

 

Wyprawę organizujemy w możliwie elastycznej formie. Poruszać się będziemy lokalnymi środkami transportu, nocować w rodzinnych domach. Odwiedzimy także południowy brzeg Issyk kul – spokojniejszy i bardziej malowniczy od „turystycznej” północy, zobaczymy największe atrakcje rejonu: odwiedzimy kanion Skazka, dolinę Jeti Oguz, oraz miasto Karakol, słynące z obecności Dunganów – grupy etnicznej z Chin.

 

Zapraszamy do udziału w naszej wyprawie!

 

1/5
1/5
1/5
1/5

PROGRAM RAMOWY * )

Dzień 1 - 27.08

Wylatujemy z Warszawy i lecimy do Kazachstanu. Wykorzystujemy połączenie przez Kazachstan aby wykorzystać korzystne cenowo loty. Istnieje jednak indywidualna opcja kupienia biletu do Biszkek.

 

Dzień 2 - 28.08

Lądujemy w Kazachstanie, w miejscowości Ałmaty i udajemy się w stronę do Biszkek, stolicy Kirgistanu. Ominiemy jednak stolicę aby szybciej dojechać do miejscowości Balykchy. Po drodze możemy zobaczyć jeden z ważniejszych zabytków architektury w Kirgistanie - wieżę Burana - oraz otaczające ją kamienne postaci. W Balykchy ugości nas Kirgizka rodzina w swoim domu. Będziemy mieli okazje odpocząć po długiej drodze, nacieszyć się ciszą jeziora, oraz spróbować prawdziwie kirgizkiej kuchni i zaznać atmosfery gościnności kirgizkiego domu. Kto będzie chciał może także przenocować w jurcie.

 

Dzień 3 - 29.08

Ruszamy w drogę wzdłuż południowego wybrzeża. Dotrzemy do tak zwanego „Polskiego domu”, ośrodka dla dzieci prowadzonego przez polskich Jezuitów. Zapytamy, czy możemy na coś się przydać, gdyż pomoc w tym miejscu – ta materialna ale także fizyczna – potrzebna jest tam nieustająco

 

Dzień 4 - 30.08

Wyruszymy dalej, zobaczymy bajeczny kanion Skazka. „Skazka” oznacza dosłownie baśń i w takim właśnie baśniowym krajobrazie będziemy się poruszać. Skały tworzą tam kształty Zamków, dziwnych stworów z legend i zwierząt. Do tego mienią się we wszystkich odcieniach pustyni

 

Dzień 5 / 31.08

Zobaczymy dolinę Jeti Oguz, nad którą górują kształty „siedmiu byków”. To miejsce wielu legend, znakiem jednej z nich jest kolejna formacja skalna – góra przypominająca w kształcie pęknięte, krwawiące serce. Wieczorem dojeżdżamy do miejscowości Karakol.

 

Dzień 6 / 1.09

Zwiedzmy Karakol. Odwiedzimy meczet Dunganów, muzułmanów przybyłych z Chin. Meczet został wzniesiony w unikalnym stylu, łączącym charakterystyczne dla budowli chińskich cechy z przeznaczeniem meczetu. W mieście znajduje się również zabytkowa katedra prawosławna, zbudowana co ciekawe, bez żadnego gwoździa – jest to już także rejon wpływów rosyjskiego prawosławia. Na obiad pójdziemy do lokalnej restauracji, do której przyjeżdżają nawet okoliczni Kirgizi na słynną lokalną potrawę "Ashlan - fu", będącą także potrawą dungańską.

 

Dzień 7 / 2:09

Zanim dojedziemy do Chołpon Ata, która będzie miejscem ceremonii otwarcia Igrzysk, zobaczymy dwie pięknie położone górskie przełęcze. Na wieczór dotrzemy do Chołpon Ata. To miejscowość uważana za „perełkę” północnego wybrzeża. Głównie popularna jest wśród turystów z Kazachstanu, Rosji, oraz Kirgizów, gdzie spotkać oni mogą wszystkie udogodnienia właściwe wakacyjnym kurortom. To dzień formalnego otwarcia igrzysk. Nocleg w pobliżu Chołpon Ata

 

Dzień 8-10 / 03.09-05.09

Gry Nomadów. Odbywają się one poza Chołpon Ata na rozległej przestrzeni porośniętej zielonym stepem. Zobaczymy tradycyjne dla Azji Centralnej sporty: łucznictwo, wyścigi konne, zapasy.

Poza tym odbędą się rozgrywki Tok Boru – tradycyjnej rywalizacji w Afganistanie znanej jaki Buskashi. Zawodnicy dwóch drużyn walczą miedzy sobą o ciało kozła, lub barana. Zwycięzca któremu uda się pochwycić martwe zwierzę nie może pozwolić sobie go odebrać. Musi okrążyć z nim okręg umiejscowiony na terenie rozgrywki a następnie umieścić tam ciało. Tok Boru to bardzo urazowy i brutalny sport – zwycięstwo w nim przynosi zawodnikowi sławę i powszechny szacunek. Tok boru to także pokaz umiejętności najlepszych koni.

Zobaczymy też pokazy hodowców orłów, którzy tresując swoje ptaki od maleńkości nauczyli je polować oraz bronić. Dorosły orzeł jest w stanie atakować nawet tak groźne zwierzęta jak wilki na stepie. Treserzy orłów poświęcają im cale swoje życie. Wiele też ryzykują alby zdobyć pisklęcie orła w górach. Według tradycji, po kilku latach orła powinno się wypuścić na wolność aby mógł powrócić do swojego środowiska i założyć rodzinę.

Oprócz tego odbędą się liczne pokazy jeździectwa, łucznictwa a także nie mniej widowiskowych gier tradycyjnych: Toguz Korgol oraz gier w kości. Całą przestrzeń wypełnią tradycyjne jurty, będzie okazja aby poznać tajniki rękodzieła z Azji Centralnej oraz spróbować tradycyjnej kuchni.

Nocować będziemy w oddalonym od miejsca zawodów, spokojniejszym Balykchy w znanym nam już domu... lub w jurcie

:)

Dzień 11. 06.09

Powrót do Bishkek, zwiedzanie słynnego bazaru Osh, gdzie będzie można po raz ostatni poczuć klimat centralnoazjatyckiego targowiska, oraz zakupić pamiątki :) Wieczorem czeka nas  droga powrotna na lotnisko w Ałmaty.

Dzień 12. 07.09

wylot z Ałmaty i powrót do Polski

 

 

ZAPRASZAMY!

 

____________________________________________________________________________

 

KOSZT: 990 zł + 450 USD

 

CENA OBEJMUJE:

- opiekę doświadczonego polskiego pilota

- wyżywienie: śniadania i obiadokolacje (niektóre z nich przygotowywane we własnym zakresie, zależnie od programu)

- przejazdy i noclegi

- uUbezpieczenie

- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zapewniający bezpieczny powrót (inne biura obciążają tym klientów, my wliczamy w nasze koszty)

 

CENA NIE OBEJMUJE

- biletu lotniczego (do Almaty ok 1000 zł, do Biszkek ok 2800zl)

- biletu na oficjalną ceremonie otwarcia Igrzysk (od kilkunastu do kilkudziesięciu dolarów) – udział w ceremonii dla chętnych.

- napiwków lokalnych 25-40USD

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE PRZYDATNE DLA TURYSTY

WIZY I PASZPORTY

Wizy nie obowiązują obywateli Polski przyjeżdżających na okres do 60 dni. Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty powrotu i mieć co najmniej dwie strony wolne.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

Nie ma specjalnych wymogów zdrowotnych. Zalecać można szczepienie przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Woda w kranach jest zdatna do picia tylko po przegotowaniu. Należy pić wodę butelkowaną.

 

BEZPIECZEŃSTWO

Kirgistan jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Miejscowa ludność jest ciekawa przybyszów, na ogół życzliwa i przyjazna; bywa, że w turystach upatruje jednak dodatkowego źródła dochodów. Przypadki naciągania zdarzają się przy korzystaniu z taksówek i wymiany pieniędzy poza kantorami. Pewne zagrożenie stanowią kradzieże kieszonkowe (głównie na bazarach i dworcach).

W Internecie krążą historie o porwaniach. W Kirgistanie rzeczywiście panuje „tradycja” porywania kobiet na żony, która wymyka się spod kontroli i zdecydowanie mało ma z formuły „kontynuowania starych zwyczajów”, a raczej wiąże się z przemocą i jest dużym problemem społecznym. Kwestia ta dotyczy jednak wyłącznie lokalnych kobiet. Turystki, zwłaszcza podróżujące w grupie nie mają się czego obawiać.

 

RELIGIA, OBYCZAJE

W Kirgistanie nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. W kwestii ubioru generalnie istnieje dowolność, jedynie na południu kraju nie wskazane jest zbytnie odsłanianie ciała przez kobiety. Religią powszechną jest wprawdzie islam, ale mówi się, że poza rejonem Andidżanu i Osh – raczej tylko z nazwy.

 

PIENIĄDZE

Walutą Kirgistanu jest som. (10 somów = ok. 50 gr). Nietrudno znaleźć kantory w większych miejscowościach, nie tak łatwo jednak natrafić na działające bankomaty – nawet w Biszkek.

 

JEDZENIE

Generalnie kuchnia jest smaczna i strawna dla żołądka. Najczęściej spotykane potrawy to przykładowo:

szaszłyki z baraniny

pielmienie – pierożki z mięsem

lagman - kluski z mięsem i warzywami w sosie;

plow – ryż z warzywami i kawałkiem mięsa

manty – duże pyzy nadziewane mięsem;

sams – mięso lub żółty ser w cieście.

kumys – napój leciutko alkoholowy z mleka klaczy

Za lokalny przysmak uchodzi też oko barana.

 

INNE INFORMACJE:

W transporcie popularne są tzw. marszrutki oraz taksówki. Powszechne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek - jednak i w jednych, i w drugich cenę za przejazd należy ustalić z góry.

Sieć telefoniczna wewnątrz kraju jest w miarę dobra, jednak ze względu na górzystość terenu i duże obszary słabo zaludnione są miejsca, gdzie zasięg nie działa

Wtyczki elektryczne i napięcie są takie jak w Polsce.

Różnica czasu: + 4 godziny w stosunku do czasu warszawskiego

Jeśli interesują Cię szczegóły wyprawy, zapraszam na: